Ból pleców może dotknąć każdego. Jakie są najczęstsze przyczyny takiej nieprzyjemnej dolegliwości? W jaki sposób można ją zredukować?
Jakie mogą być przyczyny bólu pleców?
Bóle pleców mogą mieć zróżnicowane przyczyny, wobec tego na początku warto określić, co jest ich powodem. W ten sposób można potem skuteczniej im zaradzić.
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu pleców, w tym:
- napięcia lub skręcenia mięśni – nadwyrężenie lub uraz mięśni i więzadeł w rejonie kręgosłupa może powodować ból i dyskomfort
- przepuklina dyskowa, dyskopatia – to dolegliwość, w której miękki środek dysku kręgosłupa wybrzusza się i wywiera nacisk na nerw
- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – najczęściej dochodzi do niej wraz z wiekiem, co przyczynia się do problemów z ruchomością i bólu
- zwężenie kanału kręgowego – ten stan występuje wtedy, gdy kanał kręgowy zwęża się, wywierając nacisk na nerwy, towarzyszy zwyrodnieniu kręgosłupa
- wady postawy – kręgosłup jest zakrzywiony na jedną ze stron
- zła postawa – nieprawidłowe siedzenie i chodzenie przyczyniają się do bólów pleców
- długie stanie lub siedzenie – na bóle kręgosłupa często narażone są osoby pracujące w takich pozycjach
- brak ruchu – osoby nieuprawiające żadnych sportów częściej mają problemy z bólami
- nadmierny stres – także może on przyczyniać się do dolegliwości
- otyłość – wtedy kręgosłup jest nadmiernie obciążony, co prowadzi do bólu
Ważne jest, aby w przypadku pojawienia się bólów pleców skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby ustalić konkretną przyczynę bólu i opracować odpowiedni plan leczenia.
Ból pleców – jak mu zaradzić?
W przypadku pojawienia się bólu pleców można wykorzystać różne metody. Jakie z nich są najskuteczniejsze?
Odpoczynek
W przypadku bólu pleców przede wszystkim zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku oraz częsty odpoczynek.
Okłady chłodzące
Używanie w dotkniętym obszarze okładów chłodzących albo lodu umożliwia zmniejszenie stanu zapalnego i może pomóc złagodzić ból i dyskomfort.
Fizjoterapia
Fizjoterapeuta może nauczyć cię ćwiczeń i rozciągania, aby wzmocnić mięśnie pleców i poprawić elastyczność.
Leki
Dostępne bez recepty środki przeciwbólowe mogą pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny.
Masaż
Masowanie dotkniętych mięśni może pomóc je rozluźnić i zmniejszyć ból.
Zmiana postawy
Utrzymanie dobrej postawy może pomóc zmniejszyć obciążenie mięśni pleców i pozwoli na redukcję bólu.
Dobry materac
Spanie na odpowiednio dobranym materacu również redukuje problemy z bólami pleców.
Nieforsowne ćwiczenia fizyczne
Joga, pilates i inne formy ćwiczeń, które nie powodują nadmiernego obciążenia pleców, mogą pomóc poprawić postawę i zmniejszyć ból.
Wypróbuj treningi EMS na ból pleców!
Dobrym wyborem na ból pleców może być też trening EMS. Tego typu trening polega na wykorzystaniu urządzeń do elektrostymulacji mięśniowej, czyli w skrócie EMS – Electric Muscle Stimulation.
Treningi EMS polegają na wykorzystaniu impulsów elektrycznych, które dostarczane są do mięśni za pomocą elektrod. Urządzenie do EMS generuje wtedy impulsy, które oddziałują na tkankę mięśniową i powodują jej nasiloną pracę.
Stosowanie regularnych treningów EMS wspomaga też pracę mięśni pleców oraz kręgosłupa, co pomaga w redukcji ich bólów, sztywności oraz innych dolegliwości.
Dodatkowo jeden trening EMS to jedynie około 20 minut, dlatego jest to świetny wybór dla każdego, kto nie ma zbyt dużo czasu na regularne ćwiczenia fizyczne, ale chce zadbać o swoje zdrowie.
Dzisiaj można zapisać się również na trening EMS we Wrocławiu – w mieście działają nowoczesne kluby dysponujące zaawansowanymi urządzeniami do tego typu treningów.
Zapisz się już teraz na trening EMS Wrocław – z ofertami klubów można zapoznać się online https://www.intime.pl/trening-ems-wroclaw/ i od razu skontaktować się w celu umówienia terminu treningu.