Wycieczki w góry cieszą się ogromną popularnością, z roku na rok pojawia się na stoku coraz więcej miłośników sportów zimowych, którzy pragną spróbować swoich sił na snowboardzie czy nartach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tego typu aktywność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem doznania kontuzji. Można jednak je zredukować w dużym stopniu, jeśli zadba się o odpowiednie przygotowanie – pod kątem zarówno fizycznym, jak i technicznym. Wymaga to regularnych treningów, wzmocnienia kondycji, zakupu właściwego sprzętu narciarskiego. Pora zastanowić się nad tym, jak uniknąć kontuzji na stoku, aby spędzony na nim czas wiązał się wyłącznie z pozytywnym wspomnieniami.
Odpowiednie przygotowanie to podstawa
Wyprawa w góry nie musi skończyć się żadną kontuzją, jeśli zadba się już z dużym wyprzedzeniem o odpowiednie przygotowanie. Prawdą jest to, że narciarstwo jest bardzo kontuzjogenne i trzeba być zawsze świadomym sporego ryzyka doznania poważnej kontuzji. Do wypadku może dojść w najmniej oczekiwanym momencie i to z cudzej winy lub przez swoją własną lekkomyślność i popisywanie się. Najgorszym rozwiązaniem jest wybranie się na stok bez odpowiedniego przygotowania, kluczowe jest przystosowanie mięśni i stawów do specyficznych obciążeń i dużego wysiłku. Narciarstwo zużywa wiele energii, można mówić wręcz o ogromnym przemęczeniu – jeśli organizm nie będzie na to przygotowany, bardzo łatwo o bolesną i długotrwałą kontuzję. Trening przygotowany pod kątem pobytu na stoku należy zacząć już na kilka miesięcy przed planowaną datą wyjazdu. Znaczenie ma trening zarówno siłowy, jak i wytrzymałościowy, kondycyjny. Będąc już na miejscu, trzeba zacząć od solidnej rozgrzewki przed założeniem nart i wyruszeniem na stok. Mięśnie muszą być dobrze rozgrzane, aby nie doszło do ich naderwania.
Bardzo ważne jest też to, aby wybrać aktywność fizyczną zgodnie z indywidualnymi możliwościami swojego ciała. Trzeba być pewnym swoich umiejętności i na tej podstawie wybierać trasę. Bardzo złym pomysłem jest decydowanie się przez amatora na przejechanie trasy dla zaawansowanych narciarzy. Takim nieodpowiedzialnym zachowaniem można wystawić na niebezpieczeństwo zdrowie zarówno swoje, jak i pozostałych narciarzy/snowboardzistów. Kluczową kwestią na stoku jest to, aby właściwie się na nim zachowywać, co wymaga dokładnego zapoznania się z obowiązującym regulaminem. Jeśli będzie się przestrzegać ustalonych zasad korzystania ze stoku narciarskiego, zapewni się bezpieczeństwo sobie i innym miłośnikom narciarstwa.
Dobór właściwego sprzętu zmniejszy ryzyko kontuzji
Bardzo ważną kwestią w przypadku osób wybierających się na stok jest dobranie odpowiedniego sprzętu, garderoby, ubioru, obuwia i ekwipunku. Narty mogą mieć różną długość, którą zawsze trzeba dopasować do swoich umiejętności narciarskich. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór modeli sięgających do podbródka, szczególnie w przypadku osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tym sportem. Można też kierować się zasadą doboru nart krótszych o piętnaście centymetrów od swojego wzrostu. Przy wyborze wiązań najlepiej skorzystać z porady doświadczonej osoby – kluczowa jest przede wszystkim odpowiednia siła ich wypięcia, która może uchronić użytkownika przed poważną kontuzją. Jeśli chodzi o buty, to amatorom poleca się miękkie, które nie pozwalają na osiągnięcie aż tak dużych prędkości jak modele twardsze. Nie można zapomnieć o kijkach, dobraniu optymalnej ich długości – trzymając kij w ręce, między ramieniem a przedramieniem powinien powstać kąt prosty. Na stoku potrzebny jest oczywiście kask, który zabezpieczy głowę przed ewentualnymi urazami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Musi on idealnie przylegać do głowy, ale nie może nigdzie uciskać – najlepszy będzie model z prostym, regulowanym zapięciem i paskiem pod brodą. Do kształtu kasku dopasowuje się gogle narciarskie.