Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak powinna wyglądać dieta w Hashimoto?

Lifestyle Data publikacji - 13 lipca 2020 Autor - Redakcja chorujena.pl

Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy, które powoduje obniżenie poziomu wytwarzanych przez nią hormonów, a do tego może stopniowo niszczyć gruczoł. Jeśli zmagasz się z tą chorobą autoimmunologiczną, to z pewnością jesteś już pod opieką specjalisty. Warto jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne to nie wszystko – równie ważna jest prawidłowa dieta w Hashimoto, która ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie chorych. Jak powinna wyglądać? Podpowiadamy!

Choroba Hashimoto – co warto o niej wiedzieć?

Zanim podpowiemy Ci, jak powinna wyglądać dieta w Hashimoto, warto najpierw przyjrzeć się bliżej samej chorobie. W przypadku zapalenia limfocytowego tarczycy ludzki układ odpornościowy nie atakuje wirusów i bakterii, a tkanki i komórki znajdujące się w Twoim ciele. Warto pamiętać, że schorzenie autoimmunologiczne ma charakter postępujący – początkowo może przebiegać całkowicie bezobjawowo, aby po kilku latach doszło do rozwoju pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy. Do najczęstszych objawów Hashimoto można zaliczyć zwiększoną masę ciała, obrzęk twarzy, zmęczenie, anemię czy bóle stawów.

Dieta w Hashimoto – najważniejsze wskazówki

Co powinno znaleźć się w diecie w Hashimoto? Przede wszystkim zdrowe źródła jodu, żelaza, cynku i selenu, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Znajdziesz je na przykład w rybach, skorupiakach, orzechach brazylijskich, kaszy jaglanej i gryczanej, pestkach dyni czy siemieniu lnianym. Na talerzu powinny znaleźć się także warzywa, owoce i produkty zbożowe, które zawierają mnóstwo błonnika pokarmowego.

Bezglutenowa i bezlaktozowa dieta w Hashimoto

W ostatnich latach zrobiło się głośno o diecie bezglutenowej w Hashimoto. Dlaczego? Głównie ze względu na dość często towarzyszącą chorobie autoimmunologicznej celiakię. Szacuje się, że 1 na 62 osób zmagających się z zapaleniem tarczycy cierpi także na chorobę trzewną. Jeśli zauważysz, że po każdym spożyciu pszenicy i zboża odczuwasz ból brzucha czy masz biegunkę, to znak, że warto wykonać badania w tym kierunku. Co w przypadku laktozy? Jeśli mleko zdecydowanie Ci nie służy, to dobrym wyborem będzie wyeliminowanie dwucukru mlecznego z codziennej diety.

Dieta odchudzająca w Hashimoto

Wiele osób, które zmagają się z przewlekłym zapaleniem tarczycy, ma problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. Czy dieta odchudzająca w Hashimoto jest niemożliwa? Oczywiście, że nie! Warto zacząć od uregulowania hormonów – w ten sposób poprawisz metabolizm, który w przypadku niedoczynności jest wolniejszy. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie ujemnego bilansu energetycznego, który powinien być obliczany indywidualnie. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas odchudzania, udaj się do dietetyka, który nie tylko wytłumaczy Ci, jak powinna wyglądać dieta w Hashimoto, ale także opracuje dla Ciebie odpowiednio zbilansowany plan żywieniowy. Możesz też skorzystać z gotowego rozwiązania, jakim jest catering dietetyczny bez glutenu i laktozy, który znajdziesz w ofercie firmy WygodnaDieta.pl. Dietetyk wyliczy Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i wskaże najlepszy wariant diety bez glutenu i laktozy bądź bez glutenu i nabiału, które mogą okazać się pomocne przy Hashimoto.

Jak wprowadzić dzieci w świat zdrowego odżywiania?

Redakcja chorujena.pl

Nasz zespół specjalistów dostarcza wiedzę na temat zdrowia, urody i lifestyle'u. Dzielimy się profesjonalnymi poradami i najnowszymi trendami, które pomagają w dbaniu o dobre samopoczucie, wygląd i styl życia. Nasze artykuły są cennym źródłem informacji dla każdego, kto chce żyć zdrowo i stylowo.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?