Okulary czy soczewki – na co najlepiej postawić?

Kiedyś można było stosować wyłącznie specjalne okulary korekcyjne, które pomagały korygować różnego rodzaju wady wzroku. Od wielu już lat z powodzeniem lekarze zwalczający różne problemy ze wzrokiem polecają pacjentom odpowiednie soczewki kontaktowe.

Ich największą zaletą jest to, że doskonale dopasowują się do każdego stylu życia. Używane są więc przez osoby prowadzące aktywny styl życia, prowadzące pojazdy mechaniczne czy pracujące przed komputerem wiele godzin.

Na jakie wady wzroku pomogą okulary czy soczewki?

Korekcyjne okulary czy soczewki kontaktowe pomagają poprawić wzrok przy wielu różnych wadach. Najczęściej występujące wady wzroku to krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Krótkowzroczność charakteryzuje się tym, że promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, co powoduje, że widzimy gorzej z daleka, a lepiej z bliska. Do skorygowania tej wady specjalista zaleci nam soczewki rozpraszające.

Nadwzroczność objawia się tym, że promienie świetlne skupiają się za siatkówką, co powoduje, że widzimy lepiej z większej odległości, a znacznie gorzej z bliska. Do poprawy tej wady wzroku stosuje się soczewki skupiające. Ostrość widzenia z bliska może z wiekiem rozwijać się u osób starszych, co nazywa się starowzrocznością.

Natomiast astygmatyzm nie występuje sam, ale najczęściej w parze z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością. Główną przyczyną jest tutaj niewłaściwa krzywizna rogówki, co powoduje, że promienie świetlne załamują się, a my widzimy obraz zniekształcony i zamglony. Żeby skorygować taką wadę wzroku, lekarz zaleci nam soczewki cylindryczne. Okulary czy soczewki co lepsze?

Jakie są największe korzyści zastosowania soczewek kontaktowych?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepiej zdecydować się na okulary czy soczewki, ale zdecydowanie więcej korzyści zapewniają soczewki. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. W porównaniu do okularów nie parują i nie wypadają. Nie trzeba więc się martwić o to, że spadną nam z nosa, czy tym, że zostały zabrudzone i trzeba je przetrzeć, ponieważ widoczność jest znacznie gorsza.

Dobrze dopasowane soczewki kontaktowe pozwalają cieszyć się stabilnym i wyraźnym wzrokiem niezależnie od wykonywanego zawodu, dyscypliny sportowej czy pogody. Znajdują również zastosowanie tam, gdzie nie sprawdzą się okulary, czyli podczas zakładania sprzętu do nurkowania, gogli sportowych czy nawet zwykłych okularów słonecznych.

Kiedy jeszcze sprawdzą się soczewki kontaktowe?

Soczewki są również idealnym sposobem na to, aby zachować swój naturalny wygląd. Bardzo często u wielu osób założenie okularów korekcyjnych wpływa na wygląd całej twarzy. Niektórzy wstydzą się wtedy swojego wyglądu, dlatego też zdecydowanie stawiają na bezproblemowe w codziennym użytkowaniu soczewki kontaktowe.

Wybierając odpowiedni produkt dla siebie czy dziecka najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, który wykona niezbędne badania i postawi właściwą diagnozę dotyczącą wady wzroku. Na tej podstawie można będzie najlepiej dopasować soczewki kontaktowe, aby skorygować pojawiające się problemy z widzeniem. Bezpłatne próbne soczewki kontaktowe po płatnym badaniu można otrzymać w ACUVUE.

Redakcja chorujena.pl