Nietrzymanie moczu stanowi problem, któremu należy przeciwdziałać

Nietrzymanie moczu jest wstydliwym problemem, którego nie można lekceważyć. Schorzenie to dotyka zarówno kobiety, jak również mężczyzn i to w różnym wieku. Problemy z nietrzymaniem moczu są naturalnym zjawiskiem w podeszłym wieku, wynikają ze starzenia się organizmu, osłabienia mięśni. Niestety z inkotynencją borykają się też młodsze osoby, w tym kobiety ciężarne czy nawet dzieci.

Wstydliwy problem z nietrzymaniem moczu – z czego wynika i jakie wyróżnia się rodzaje?

Nietrzymanie moczu nadal dla wielu osób jest tematem tabu, ale nie jest to coś, czego należy się wstydzić. Kluczowa będzie oczywiście profilaktyka i zapobieganie rozwojowi schorzenia. Wraz z wiekiem ryzyko wystąpienia tego problemu zwiększa się, może on wystąpić już nawet u kobiet po trzydziestce. Aż połowa kobiet po sześćdziesiątym roku życia uskarża się na dyskomfort związany z popuszczaniem moczu w różnych sytuacjach. Może mieć to miejsce przykładowo podczas wysiłku, co wynika z osłabienia mięśni dna miednicy. Kobiety po menopauzie bardzo często borykają się z nietrzymaniem moczu. Czasem wystarczy śmiech, kichnięcie czy kaszlnięcie, aby poczuć wilgoć na bieliźnie. Mowa jest tutaj o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Innym typem tego schorzenia jest naglące nietrzymanie moczu, czemu towarzyszy silne parcie na pęcherz. Do oddania moczu może dojść nawet podczas zmiany pozycji ciała czy pod wpływem dźwięku wody wypływającej z kranu.

Do nietrzymania moczu może dojść na skutek wielu innych chorób typu przerost gruczołu krokowego, cukrzyca czy przepuklina – z powodu braku możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza, zaczyna się on przepełniać. Do nietrzymania moczu może dojść także z przyczyn neurologicznych typu uszkodzenie mózgu lub nerwów. Jest to jeden z częstych objawów towarzyszących chorobie Parkinsona czy demencji starczej. W przypadku III stopnia nietrzymania moczu można mówić już o jego wypływaniu nawet podczas stania, co jest bardzo uciążliwe dla pacjenta i często wiąże się z wycofaniem się z życia społecznego. Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele, a jedną z nich są infekcje układu moczowo-płciowego. Kolejnym powodem jest zaburzona gospodarka hormonalna, dlatego tak wiele ciężarnych kobiet boryka się z tym problemem. Ciężka praca fizyczna, otyłość, nadużywanie diuretyków i chroniczne zaparcia również przyczyniają się do nietrzymania moczu.

Jak sobie radzić w przypadku nietrzymania moczu?

Z problemem nietrzymania moczu należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, zleci wykonanie podstawowych badań krwi i posiew moczu. Do postawienia diagnozy potrzebne jest też badania USG jamy brzusznej, badanie urologiczne/ginekologiczne, czasem również badanie neurologiczne czy cystouretroskopia. Kluczowe jest znalezienie przyczyny powstałego problemu i wyeliminowanie go, określenie rodzaju schorzenia i stopnia jego zaawansowania. Chorobami nietrzymania moczu zajmuje się lekarz urolog. Na podstawie zdobytych informacji można ustalić plan działania, czyli dobrać odpowiednią metodę leczenia. Konieczne będzie zmienienie stylu życia i dotychczasowych nawyków, w tym żywieniowych. Ważne jest też wystrzeganie się kofeiny i alkoholu oraz wzmocnienie mięśni dna miednicy za pomocą ćwiczeń. Czasem konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii, czyli zastosowanie leków o działaniu rozluźniającym mięśnie pęcherza czy nawet rozpoczęcie terapii hormonalnej – wszystko zależy od tego, co przyczyniło się do problemów z nietrzymaniem moczu. Przykładowo w przypadku osób otyłych kluczowe jest zredukowanie masy ciała, aby odciążyć organizm. W leczeniu tego schorzenia stosuje się też elektrostymulację w celu pobudzenia mięśni miednicy i pęcherza.

Redakcja chorujena.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.