Przeziębienie czy grypa to często spotykane infekcje, szczególnie w okresie przejściowym. W większości przypadków nie jest nawet potrzebna wizyta u lekarza, jeśli objawy są łagodne i ustępują samoczynnie w przeciągu kilku dni. Najczęściej wystarczy odpoczynek w łóżku, nawodnienie, lekkostrawna dieta, warto wspomóc się też ziołami i różnymi aptecznymi farmaceutykami bez recepty. Przy cięższym przebiegu konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego, łącznie z antybiotykoterapią. Objawów grypy nie można bagatelizować, bo chociaż samo schorzenie nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia, jego powikłania mogą być już groźne, w skrajnych przypadkach nawet śmiertelne.
Jakie wyróżnia się rodzaje grypy?
Grypa jest chorobą układu oddechowego, do rozwoju której przyczyniają się różne rodzaje wirusów – atakują one nos, gardło, a następnie obejmują też oskrzela i nawet płuca. W zależności od rodzaju grypy i stanu systemu immunologicznego chorego, przebieg choroby może być łagodny lub ciężki. Do zakażenia wirusem grypy dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, wystarczy znajdować się w pobliżu nosiciela, aby drastycznie zwiększyć ryzyko zachorowalności. Do zakażenia dochodzi rzadziej na skutek dotknięcia powierzchni, na której znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje, ale jest to oczywiście możliwe – w dużym stopniu zależy to od zdolności do przetrwania konkretnych patogenów. Wyróżnić można cztery rodzaje wirusów grypy, oznacza się je literami alfabetu od A do D. W przypadku wirusów grypy A i B mówi się o sezonowej grypie, ale ten pierwszy może przyczynić się nawet do światowej epidemii ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się. Przebieg grypy typu C jest zwykle łagodny, ogranicza się do typowych objawów infekcji dróg oddechowych. Z kolei grypa typu D dotyczy zwierząt, a dokładnie bydła. W przypadku podejrzenia grypy u chorego najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie testu w celu rozpoznania konkretnego rodzaju wirusa, który przyczynił się do rozwoju choroby.
Co przyczynia się do rozwoju grypy, jakie są objawy tego schorzenia i powikłania?
Przyczyną grypy jest zawsze wirus, w celu zidentyfikowanego jego rodzaju trzeba wykonać odpowiedni test. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową, co wymaga kontaktu z nosicielem – wystarczy, że zacznie on kichać, kaszleć czy nawet mówić. Drobnoustroje można też przenieść, dotykając zakażonej powierzchni, a następnie nosa, ust czy oczu. Pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle już po 24 godzinach od zarażenia, ale wirusy mogą się dalej rozprzestrzeniać – do pięciu dni po wystąpieniu symptomów. Wirusy grypy mają tendencję do mutowania się, przez co powstają nowe szczepy, w tym lekooporne. Objawy tego schorzenia pojawiają się nagle, w przeciwieństwem do przeziębienia rozwijającego się stopniowo. Charakterystycznymi dolegliwościami są gorączka, dreszcze, ból gardła, kaszel, katar, bóle mięśni i kości, zmęczenie, bóle głowy i pleców. Oczywiście zdarza się tak, że grypa może przebiegać bez wzrostu temperatury i zatkanego nosa. W cięższych przypadkach dochodzi nawet do zapalenia płuc, które wymaga hospitalizacji.
Jednym z częstych objawów grypy jest wydzielina z nosa, początkowo ma konsystencję rzadką i przezroczystą, jednak z czasem staje się gęstsza i zmienia zabarwienie na żółte i zielone. W przypadku zapalenia płuc można mówić nie tylko o gorączce i dreszczach, ale też o nadmiernym poceniu się, bolesności w klatce piersiowej, dusznościach, zsinieniu ust i paznokci, przyspieszonej pracy serca. Zwykle grypa trwa od tygodnia do dwóch, ale objawy są najbardziej nasilone w pierwszych dniach od zakażenia. Przez kolejne dni choremu może towarzyszyć szereg nieprzyjemnych dolegliwości, łącznie z kaszlem, uczuciem ogólnego rozbicia, sennością, zmęczeniem, osłabieniem. Pełny cykl życia wirusa trwa najczęściej od tygodnia do dziesięciu dni, ale w przypadku innych chorób współistniejących i osłabionego układu odpornościowego symptomy mogą utrzymywać się znacznie dłużej.