Zespalane nerwy sprawne w ciągu miesiąca?!

0
250

Zespalanie nerwów to jedna z niezbędnych umiejętności, którą muszą posiadać chirurdzy. Medycyna jednak wciąż się rozwija, a dzięki amerykańskim naukowcom zabieg ten może dawać o wiele lepsze efekty. Nowa technika spajania przerwanych nerwów sprawi, że operacja zespalania będzie trwać kilka minut, a nerw może już pracować po 2-4 tygodniach…

Nowa technika

Opracowując nową metodę, Amerykanie nawiązali do mechanizmu komórkowego, który jest wykorzystywany w celu naprawy uszkodzonych aksonów przez bezkręgowce. Prof. George Bittner z Uniwersytetu Teksańskiego zapewnia, że w ciągu kilku dni pacjent, w tym przypadku zwierzę, częściowo odzyskuje funkcje regulowane przez określony nerw. Po upływie od 2 do 4 tygodni splot włókien nerwowych powinien działać bez zarzutu.
Polem zainteresowania naukowców był mechanizm stosowany w naprawie błon przez wszystkie komórki zwierzęce. Uczeni zwracali szczególną uwagę na bezkręgowce, ponieważ ich zdolność odtwarzania nieprawidłowo działających aksonów jest większa niż u ssaków.
Prof. Bittner ustalił, że akson kręgowców, który jest odłączony od ciała komórki nerwowej (perikarionu), nie ulega degeneracji (jak w przypadku ssaków), ale jest w stanie pracować miesiącami, a nawet latami. Jak podkreśla, Aksony proksymalnego i dystalnego końca przerwanego nerwu mogą się u bezkręgowców ponownie połączyć w ciągu 7 dni, zapewniając tempo rekonwalescencji nieporównywalnie lepsze niż u ssaków. U ssaków aksony z kikuta dystalnego degenerują się w ciągu 3 dni. Kikut proksymalny musi rosnąć miesiącami lub latami, by przywrócić kontrolę nad mięśniami czy obszarami czuciowymi, często z mniejszą dokładnością i w niepełnym zakresie.

Kolejny krok

Kolejnym krokiem amerykańskiego zespołu badawczego było zespalanie nerwów kulszowych, przerwanych w górnej części uda. Gdy minął tydzień, lekarze postanowili sprawdzić rezultaty zabiegu. Okazało się, że powróciła część funkcji nerwu (gryzonie ruszały kończyną); między 2., a 4. tygodniem po operacji sprawność splotu nerwowego wynosiła w niektórych przypadkach niemal 100%.
Tajemnicą pozostały szczegóły procedury i wspomnianego mechanizmu komórkowego. Co ciekawe, studium akademików z Teksasu to nie jedyne badanie dotyczące zespalania nerwów – podobne próby podejmują szkoły medyczne Harvardu oraz Vanderbilt University. Dzięki temu łatwiejsze stanie się uzyskanie pozwolenia na testy kliniczne, a stąd prosta droga do uszczęśliwienia nie tylko pacjentów, ale i rehabilitantów…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here