Wstydliwy problem – powody, profilaktyka i leczenie nietrzymania moczu

0
77

Trudno dokładnie ustalić, jak duża jest liczba kobiet chorujących na nietrzymanie moczu, gdyż nie wszystkie z nich się do tego przyznają ze względu na wstydliwą naturę przypadłości. Różne zestawienia podają zatem rozmaite dane. Z całą pewnością można uznać, że ponad połowa Polek po 60. roku życia cierpi na nietrzymanie moczu, uznając je za nieunikniony objaw starości. Ciekawe jest jednak, że choroba dotyka również znaczną grupę kobiet w trzeciej i czwartej dekadzie życia (statystyki podają, że aż 12% kobiet przed czterdziestką cierpi na nietrzymanie moczu). Co to jest za przypadłość i jak ją leczyć?

Nietrzymanie moczu najczęściej jest związane z osłabieniem mięśni dna miednicy oraz zmniejszeniem sprężystości pochwy. Jest to naturalną konsekwencją zaburzenia gospodarki hormonalnej w okresie menopauzy, dlatego przypadłość najczęściej dotyka kobiety dojrzałe. Dlaczego zatem tak wiele młodych Polek również choruje na nietrzymanie moczu? Częstą przyczyną jest rozciągnięcie macicy po urodzeniu dziecka, choć dużą rolę odgrywa również brak ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla, które odpowiadają za sprężystość ścian pochwy. Co się dzieje, gdy pochwa traci elastyczność? Ujście cewki moczowej znajduje się pod nieprawidłowym kątem, a wtedy nawet najmniejszy wysiłek może spowodować mimowolne wydalenie moczu. Wystarczy się po coś schylić, gwałtownie się zaśmiać lub zakaszleć. Czy można się dziwić kobietom, które nie chcą przyznać się do tak krępującej przypadłości? Okazuje się jednak, że chorobę można bardzo skutecznie leczyć za pomocą zabiegu laserowego.

Leczenie nietrzymania moczu

Leczenie nietrzymania moczu może mieć charakter operacyjny, farmakologiczny lub przybrać postać zabiegu laserowego. Leczenie operacyjne obejmuje niemal wyłącznie kobiety dotknięte wysiłkowym nietrzymaniem moczu w zaawansowanym stadium, musi jednak być poprzedzone leczeniem zachowawczym. Farmakologiczne leczenie choroby polega przede wszystkim na przywróceniu właściwego poziomu hormonów, jednak nie jest obojętne dla zdrowia. Dlatego też coraz więcej kobiet decyduje się na metodę laserową, która jest bezpieczna, nieinwazyjna i charakteryzuje się wysoką skutecznością.

Na czym ona polega?

Laserowe leczenie nietrzymania moczu ma na celu obkurczenie ścian pochwy, dzięki czemu przywrócona zostaje ich sprężystość, przy jednoczesnym namnażaniu włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za elastyczność wszystkich mięśni okolic intymnych. Organizm zostaje pobudzony do regeneracji, a dzieje się to w sposób najbezpieczniejszy, bo nie wymagający ingerencji w budowę anatomiczną pacjentki ani stosowania leków. Gdy ściany pochwy i ujścia cewki moczowej odzyskują sprężystość, kąt nachylenia tej cewki również wraca do właściwej postaci, a problem z nietrzymaniem moczu znika. Warto pamiętać, że regeneracja tkanek oznacza, iż choroba może już nigdy nie wrócić. Trzeba tylko kontrolować poziom gospodarki hormonalnej i wzmacniać mięśnie Kegla poprzez odpowiednie ćwiczenia.

Troska o właściwą elastyczność mięśni dna miednicy oraz zachowanie zdrowia okolic intymnych są bardzo ważne nie tylko ze względu na krępującą naturę przypadłości nazywanej wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Niestety, często jest ona wstępem do jeszcze poważniejszych schorzeń, np. wypadania narządów rodnych. Dlatego problemy z nietrzymaniem moczu należy konsultować z lekarzem bez względu na to, czy się wstydzimy choroby, czy też nie, a najlepiej rozważyć możliwość leczenia przypadłości przy pomocy lasera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here