Woda wpływa również na psychikę

0
295

Zimna woda zdrowia doda – mówi przysłowie. Ale nie tylko zimna – według najnowszych badań nieoceniony jest jej wpływ na nasz umysł i dobry nastrój. Działanie wody jest bowiem dwukierunkowe i wpływa zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną człowieka. O wynikach studium poinformował Journal of Nutrition.

Woda a psychika

Eksperyment wykazał, że odwodnienie, które jest konsekwencją niedostatecznej ilości wypijanych płynów, może prowadzić do różnorodnych zaburzeń pracy organizmu. Migrena? Brak koncentracji? Złe samopoczucie? Może za to odpowiadać zbyt mała ilość wody w ustroju.
Niestety, regularne picie wody to nawyk, którym może poszczycić się niewiele osób. Liczby nie kłamią: ponad połowa dorosłych Polaków nie pije jej codziennie, a 61% korzysta z niej doraźnie, jak „zaschnie w gardle”. Warto dodać, że pragnienie to jeden z podstawowych objawów odwodnienia.

Odwodnienie organizmu

Pragnienie pojawia się, kiedy następuje dwuprocentowe odwodnienie organizmu. Wtedy włączają się wszystkie czujniki – baroreceptory, osmoreceptory – które informują, że zagęszczony jest mocz i trzeba wprowadzić więcej wody do organizmu. Jednoprocentowe odwodnienie, daje objawy zmęczenia i spadku koncentracji. To jest sygnał, żeby sięgnąć po wodę, a nie po kolejną kawę – podkreśla fizjolog żywienia, Izabela Czajka.
Współpracujący przy badaniu uczeni z Agricultural Research Service dowodzą wagi studium. Jest to kolejny argument, który potwierdza, że woda ma niebagatelne znaczenie dla naszego ciała. Do jej zadań, poza regulacją czynności najważniejszych narządów, należy dbanie o ludzki umysł, co przyda się nie tylko „morsom”…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here