Transgeniczny grzyb zwalcza malarię

0
213

Nowe odkrycie grupy naukowców pod przewodnictwem Uniwersytetu w Maryland wskazuje na to, że genetycznie modyfikowany grzyb będący nosicielem genu ludzkiego przeciwciała skierowanego przeciwko zarodźcom malarii lub przeciwmalarycznej toksyny skorpiona mógłby stać się wysoce efektywnym, specyficznym i przyjaznym środowisku narzędziem w walce z malarią, w czasach, gdy skuteczność obecnych pestycydów skierowanych przeciwko komarom przenoszącym malarię ustawicznie spada. Uczeni uważają, że ich odkrycie mogłoby znaleźć zastosowanie także w celu opanowania innych szkodliwych owadów oraz chorób przenoszonych przez kleszcze, takich jak gorączka denga i choroba z Lyme.

Duża liczba zakażeń

Zakażenia malarią przenoszona przez pasożyty to wg WHO rocznie około 240 milionów przypadków na całym świecie, powodują one około 850000 zgonów każdego roku, głównymi ofiarami są dzieci. Najwięcej przypadków notuje się w Afryce Subsaharyjskiej, ale choroba jest obecna w 108 krajach na całym świecie. Traktowanie moskitier i ścian wewnętrznych insektycydami jest obecnie główną strategią prewencji w krajach rozwijających się, lecz komary powoli uodparniają się na takie środki, co sprawia, ze stają się one nieskuteczne. Strategii zapobiegania malarii mogą bardzo obniżyć światowy problem tej choroby, jednak w momencie gdy komary nabywają oporności, konieczne jest wynalezienie nowych innowacyjnych sposobów prewencji.

„Użyty tutaj do walki z malarią grzyb transgeniczny jest bardzo elastycznym wyjściem, które pozwala na zaplanowanie i dostarczenie produktów genów skierowanych przeciwko praktycznie każdemu przenoszącemu schorzenia stawonogowi,” powiedział Raymond St. Leger, profesor entomologii z Uniwersytetu w Maryland. W obecnym badaniu naukowcy wykazali, że opryskiwanie komarów przenoszących malarię za pomocą grzyba zmodyfikowanego genetycznie, tak, że wytwarza on cząsteczki które są skierowane przeciwko sporozoitom – formom zarodźca, które wywołują to schorzenie, może obniżyć przenoszenie się choroby na ludzi co najmniej pięciokrotnie lepiej w porównaniu z grzybem niezmienionym genetycznie.

Stworzono grzyba?

Uczeni stworzyli swojego transgenicznego przeciwmalarycznego grzyba w oparciu o gatunek Metarhizium anisopliae – jest to grzyb, który w naturze atakuje komary, a następnie wszczepili mu geny kodujące ludzkie przeciwciała lub toksynę skorpiona. Zarówno przeciwciała jak i toksyna są swoiście skierowane przeciwko pasożytowi wywołującemu malarię – zarodźcowi malarii (Plasmodium falciparum).

Zespół naukowców porównał następnie trzy grupy komarów, wszystkie one były zainfekowane pasożytami wywołującymi malarię. Pierwszą grupę stanowiły komary opryskane grzybem transgenicznym, w drugiej znajdowały się osobniki spryskane naturalnym niemodyfikowanym szczepem grzyba, natomiast trzecia grupa komarów nie została opryskana żadnym grzybem. Naukowcy odkryli, że w porównaniu do innych form kuracji opryskiwanie komarów grzybem transgenicznym znacznie zmniejsza rozwój pasożytów. Zarodźce malarii zostały wykryte w gruczołach ślinowych tylko u 25% komarów potraktowanych grzybem transgenicznym, w porównaniu do 87% osobników spryskanych dzikiem naturalnym szczepem grzyba i 94% komarów, które nie zostały niczym opryskane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here