Sukces w trzy minuty – czyli jak dbać o zęby, żeby były zdrowe

0
268

W przełamaniu lęku na pewno pomogłaby wizyta kontrolna, podczas której stomatolog sprawdziłby nasze uzębienie, zgasił lampę i uśmiechnięty powiedział: „nie ma żadnych ubytków, proszę przyjść za kilka miesięcy”. Niestety, rzadko który Polak dba o zęby wystarczająco, by móc to usłyszeć. A codzienna higiena jamy ustnej nie wymaga przecież wielkich wyrzeczeń!

Jak dbać o zęby?

Podstawą jest szczotkowanie zębów po trzy minuty dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Ważna jest umiejętność prawidłowego szczotkowania, czyli ruch obrotowo-wymiatający ale również odpowiednio dobrana szczoteczka. Dla większości ludzi wskazana jest średnia twardość włosia. W przypadku zdrowych i odpornych dziąseł można zdecydować się na twardą szczoteczkę. Jeżeli jednak twoja dziąsła są wrażliwe i zdarza im się krwawić podczas mycia – zmień szczoteczkę na miękką. Pamiętaj, żeby co trzy miesiące wymienić szczoteczkę na nową!

Warto również zastanowić się przed wyborem pasty do zębów. Obecnie na rynku dostępna jest cała paleta past nie tylko czyszczących ale również leczących. Dlatego warto przyjrzeć się temu co wrzucamy do sklepowego koszyka. Na przykład, jeżeli mamy problemy z próchnicą szukajmy pasty z podwyższonym poziomem fluoru, jeżeli doskwierają nam wrażliwe szyjki wybierzmy pastę z dodatkiem na przykład szczawianu potasu. Jeżeli zastanawiasz się jakie preparaty do higieny jamy ustnej stosować w przypadku parodontozy najlepiej wybierz się do stomatologa, by mógł zdiagnozować stadium choroby. Na tej podstawie zaleci on odpowiednie zabiegi i preparaty (najczęściej z dodatkiem wyciągu z szałwii, rumianku, podbiału czy kory dębu).

A co z miejscami, do których szczoteczka nie dociera?

Polscy stomatolodzy ubolewają nad niewielką popularnością nici dentystycznych w naszym kraju, gdyż jest to prosty i sprawdzony sposób na radzenie sobie z problemem trudno dostępnych miejsc. Pomocny może okazać się również irygator dentystyczny do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Urządzenie to niezawodnie wypłukuje resztki pożywienia ze szczelin między zębami. Jego dodatkową zaletą jest to, że irygację można przeprowadzać nie tylko wodą. Dla lepszego efektu można zastosować dowolne płyny do płukania jamy ustnej.

Niewiele trzeba, by mieć piękny i zdrowy uśmiech. Korzyści są za to ogromne, nie tylko w kategorii zdrowotnej. Zadbane zęby to twoja najlepsza wizytówka a odwzajemniony uśmiech drugiej osoby – bezcenny. Pamiętaj, pierwsze wrażenie decyduje o sukcesie lub porażce. Nie pozwól, żeby za ciebie zdecydował twój nieatrakcyjny uśmiech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here