Stulejka u dzieci – przemijająca przypadłość czy poważne schorzenie?

0
127

Stulejka to problem, który może dotknąć nie tylko chłopców, ale i dorosłych mężczyzn. Często wiąże się z dyskomfortem, np. przy oddawaniu moczu, a zaniedbanie tego schorzenia prowadzi do poważnych skutków i wymaga interwencji chirurgicznej. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie problemu i nienarażanie dziecka na niepotrzebne dolegliwości bólowe.

Stulejka – co to jest i skąd się bierze?

Natura tak skonstruowała chłopców, że w pierwszych fazach ich życia główkę penisa całkowicie pokrywa płat skóry z otworem, zwany napletkiem. Z początku otwór ten jest bardzo mały, z wiekiem stopniowo powiększa się, aż do momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej, kiedy to napletek zsuwa się do rowka zażołędnego, odsłaniając tym samym żołądź. Powodów do zmartwień może przysporzyć sytuacja, w której obserwujemy zbyt duże zwężenie otworka, co właśnie nazywa się stulejką. Powinna ona niepokoić, gdy pojawi się u trzy-czterolatka, ponieważ we wcześniejszym wieku wystąpienie tzw. fizjologicznej stulejki jest sprawą normalną. Wszelkie wątpliwości w tej materii powinien rozwiać urolog dziecięcy, do którego należy się udać zwłaszcza, gdy chłopiec skarży się na bolesność przy oddawaniu moczu.

Stulejka -może być dwojakiego typu: pierwszy rodzaj występuje w przypadku zbyt długiego i rozciągniętego napletka, drugi – gdy napletek jest za krótki i zbytnio przylega do żołędzi. Pierwszy typ rodzi prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień i infekcji z uwagi na zbieranie się moczu w przestrzeni pomiędzy napletkiem a żołędzią. W ekstremalnej wersji stulejki drugiego rodzaju, może pojawić się problem z oddawaniem moczu.

Jeszcze do niedawna w medycynie królował pogląd jakoby przyczyną stulejki były wyłącznie uwarunkowania genetyczne. Dowiedziono jednak, że przypadłość tą można również nabyć i to nie tylko w okresie dzieciństwa, np. jako przykrą konsekwencję zapalenia napletka.

Metody leczenia

Na schorzenie będące w pierwszych etapach stosuje się doraźne środki w postaci maści antybakteryjnych i odpowiedniej higieny. Jednak przy znacznie bardziej zaawansowanej postaci choroby, np. kiedy stulejka powoduje poważny problem z oddawaniem moczu, konieczna jest operacja. Zabieg chirurgiczny zwany obrzezaniem to wycięcie fragmentu bądź całego napletka. O tym, jaki obszar podlega usunięciu jest kwestią indywidualną, o której decyduje m.in. złożoność problemu. Poddanie się zabiegowi dodatkowo minimalizuje u pacjenta wystąpienie infekcji dróg moczowo-płciowych i raka penisa. Ponadto operację można wykonać niemal w każdym wieku i praktycznie brak jest przeciwwskazań do jej wykonania. Przed zabiegiem wymagane jest zrobienie badań na obecność wirusa HIV oraz wirusów zapalenia wątroby typu B i C.

Zanim podejmiemy decyzję o operacji, warto mieć świadomość, że w przypadku stulejki stosuje się przynajmniej cztery metody obrzezania: high and tighthigh and looselow and tight i low and loose. Pierwszy typ obejmuje oprócz wycięcia fragmentu napletka w znacznej odległości od zakończenia penisa, także usunięcia nadwyżki skóry prącia. Pozostała blizna, znajdująca się daleko od żołędzi z reguły nie rzuca się w oczy. Podobnie ma się rzecz w przypadku drugiego typu obrzezania – umiejscowienie blizny jest prawie identyczne, różnica wiąże się z mniejszym wycinkiem skóry. Low and tight co do rozległości usuniętego płata skórnego przypomina pierwszy model, w ostatniej metodzie z całego napletka usuwa się stosunkowo małą część, a blizna jest dobrze ukryta w rowku zażołędnym.

Ewentualne komplikacje

Jak każdy zabieg chirurgiczny, także operacja stulejki niesie za sobą ryzyko powikłań. Jednak występują one sporadycznie. Po operacji na prąciu przez kilka dni może utrzymywać się niewielki obrzęk czy siniaki. Obrzęk i ewentualna niewielka bolesność to reakcje fizjologiczne. Powinny one zniknąć w ciągu dwóch tygodni. Zwykle używane są szwy wchłanialne, żeby uniknąć ich zdejmowania (co w gruncie rzeczy jest nieprzyjemne). Ulegają one rozpuszczeniu w ciągu 10-14 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here