Samotność – jeden z czynników zakłócających sen

0
309

Najnowsze badania pokazały, że ludzie, którzy czują się samotni, są bardziej narażeni na kłopoty z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu. Efekty rozważań naukowców mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego samotność wiąże się z negatywnym wpływem na zdrowie.

Kluczowy element

W komunikacie prasowym wydanym przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu dr Lianne Kurina – adiunkt na wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie w Chicago mówi, iż sen jest kluczowym i niezbędnym elementem pozwalającym cieszyć się nienagannym zdrowiem. Naukowcy postanowili więc zbadać wpływ samotności na sen. Okazało się, iż samotność nie wpływa na długość snu, jednakże zaburza jego ciągłość i powoduje częste pobudki w trakcie nocy.

Samotność a jakość snu

Wyniki zostały opublikowane w jednym z amerykańskich czasopism poświęconym spaniu. Naukowcy przeanalizowali wpływ samotności zarówno na ilość, jak i jakość snu. 95 uczestników badania przez tydzień nosiło opaskę, pozwalającą na zmierzenie parametrów ich snu. W szczególności, zespołowi naukowców zależało na zaobserwowaniu czasu trwania oraz fragmentacji snu. Pomiary pokazały, że osoby z wyższych poziomów samotności są prawdopodobnie bardziej narażone na częste budzenie się w trakcie nocy.  Nie odnotowano związku między samotnością a snem jako całością, czy też sennością w ciągu dnia. Osoby poddane testom były członem zwartej wspólnoty rolniczej. Warto zauważyć, że samotność a izolacja społeczna to dwa zupełnie odrębne pojęcia. Różnicą między nimi jest postrzeganie.  Poczucie samotności wiąże się bowiem właśnie z postrzeganiem izolacji oraz brakiem więzi z innymi ludźmi. Wpływ samotności na sen wydaje się prawdziwy w zakresie „postrzegania więzi”. Badania takie jak te pogłębiają rozumienie tego, jak czynniki społeczne oraz psychologiczne mogą wpływać na nasze zdrowie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here