Podwyższony cholesterol i wysokie ciśnienie krwi prowadzi do wczesnych zaburzeń pamięci

0
73

Według wyników badania przeprowadzonych przez naukowców z Amerykańskiej Akademii Neurologii zarówno mężczyźni, jak i kobiety w średnim wieku obciążone problemami z układem sercowo-naczyniowym, takimi jak wysoki poziom cholesterolu  we krwi oraz nadciśnienie tętnicze mają nie tylko zwiększone ryzyko zapadnięcia na choroby serca, ale są także zagrożone wystąpieniem wczesnych zaburzeń funkcji poznawczych i pamięci.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 3486 mężczyzn i 1341 kobiet, gdzie średni wiek wynosił 55lat. Osoby te zostały poddawane testom kompetencji trzykrotnie w ciągu 10 lat. Testy te badały ich rozumowanie, pamięć, płynność mowy oraz poziom słownictwa.

Uczestnicy badań otrzymali także formularz Framingham, który określa poziom ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego w ciągu kolejnych 10 lat, opiera się on o wiek, płeć, poziom cholesterolu HDL oraz cholesterolu całkowitego, wysokość ciśnienia skurczowego oraz występowanie u pacjenta cukrzycy lub nikotynizmu.

Wyniki badania wskazują, że osoby o zwiększonym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych są bardziej podatne na występowanie obniżenia funkcji poznawczych oraz obarczone są wyższym ryzykiem wczesnego wystąpienia zaburzeń pamięci w stosunku do osób o niskim ryzyku chorób serca. Wykazano, że o 10% wyższe ryzyko wystąpienia chorób serca wpływa na obniżenie sprawności umysłowej we wszystkich badanych dziedzinach z wyjątkiem rozumowania u mężczyzn oraz płynności mowy u kobiet. Uczestnicy badania,  którzy mieli ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych o 10% wyższe osiągali o 2,8% niższy wynik punktowy testu pamięci jeśli chodzi o mężczyzn, oraz aż o 7, 1% niższy u kobiet. Ponadto zwiększone ryzyko chorób serca wpływało znacząco na całościowe obniżenie sprawności umysłu u obu płci, w porównaniu z grupą osób z niskim ryzykiem takich schorzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here