Opalanie w solarium może zabić

0
85

Opalanie się w solarium może przynieść dużo więcej, niż wielbicielki i wielbiciele sztucznego słońca mogliby się spodziewać, zwłaszcza wówczas, gdy używają oni promieniowania w solariach do leczenia zmian skórnych, takich jak krosty, które sami usiłują zdiagnozować dowodzi badanie przeprowadzone przez  wydział Dermatologii z Indiana University School of Medicine.

Promieniowanie UV

Istnieje wiele powodów, aby uważać na promieniowanie wydzielane przez solaria, lecz nadal wiele osób używa ich do samoleczenia zmian skórnych,” powiedział profesor Jeffrey B. Travers, autor badania opublikowanego w  Archives of Dermatology. „Jeżeli taką zmianą skórną jest wyprysk lub nawet łuszczyca, wówczas opalanie w solarium może pomóc. Jednakże, jeżeli zmiana jest wywołana przez reakcje na lek, to może się to okazać niebezpieczne.”

Doktor Travers, który jest  profesorem dermatologii, farmakologii i toksykologii w IU School of Medicine, zwraca uwagę, że należy ostrożnie podchodzić do opalania w tego typu urządzeniach, kiedy ma się niezdiagnozowane zmiany skórne.

W badaniu opisano pacjentkę, która udała się do solarium aby za pomocą sztucznego słonka wyleczyć łagodną wysypkę skórną wywołana alergią na ibuprofen. Ekspozycja na promienie UV w solarium spowodowała toksyczną nekrolizę naskórka (TEN), inaczej nazywany zespołem Lyella z dużą ilością złuszczających się pęcherzy. Spowodowało to także gwałtowne obniżenie ciśnienia i szybkie rozprzestrzenienie się wysypki. TEN może stać się stanem zagrażającym życiu, ponieważ może on atakować nie tylko skórę, ale i inne tkanki wywołując krwotoki, niewydolność oddechową , zaburzenia wzroku i komplikacje związane z układem pokarmowym. Współczynnik śmiertelności w przypadku najpoważniejszej reakcji wynosi powyżej 20%, ponieważ schorzenie wywołuje niewydolność wielonarządową.

Rezultaty badania

Wysokie poziomy białek odpowiedzialnych za zapalenie zostały znalezione w skórze pacjentki. Naukowcy wykonali serię doświadczeń laboratoryjnych dowodzących, że prawidłowe komórki skóry w momencie ekspozycji na białka typowe dla stanów zapalnych i promieniowanie UV takie jak w solariach wytwarzają ogromne ilości białek odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego i śmierć komórek. Badanie pokazuję, że pacjenci z wysypkami wywołanymi przez reakcje alergiczne na niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki sprzedawane na receptę mogą doświadczać ciężkich reakcji organizmu po ekspozycji na promieniowanie UV w solariach.

Z badania randomizowanego przeprowadzonego przez naukowców na 1200 osobach wynika, że około 10 % stałych bywalców solariów wykorzystuje wizyty na sztucznym słońcu do leczenia po swojemu zmian skórnych, jedynie 5% osób zgłasza się z problemem wysypki do lekarza. Obserwuje się wyraźny wzrost trendu używania wizyt w solariach do samoleczenia takich zmian, co wynika postrzegania ich przez dużą część społeczeństwa jako niosących wiele korzyści, w tym także zdolność do leczenia wyprysków na skórze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here