Obszary mózgu mogą wymieniać się funkcjami

0
176

Poszczególne części mózgu mogą wymieniać się funkcjami: U osób niewidomych od urodzenia obszary mózgu, które zwykle przetwarzają bodźce wzrokowe mogą zajmować się procesami związanymi z mową

Obszary mózgu mogą wymieniać się funkcjami

Kiedy nasz mózg napotyka bodźce, takie jak zapach porannej kawy lub odgłos trąbiącego samochodu,  impuls jest przekazywany do odpowiedniego obszaru mózgu i tam zostaje zanalizowany. Bodziec zapachu kawy dociera do kory węchowej, podczas gdy dźwięki analizowane są w korze słuchowej.

Taki podział pracy sugeruje, że struktury mózgu są z góry przeznaczone do pełnienia konkretnych funkcji. Jednakże istnieją dowody na to, że obszary mózgu mogą przejmować funkcje, do pełnienia których nie były odgórnie przeznaczone. Punkt zwrotny stanowiło badanie przeprowadzone w 1996 roku na osobach, które utraciły wzrok na wczesnym etapie życia – dowiedziono, ze kora wzrokowa u tych osób bierze udział w procesach niezwiązanych ze wzrokiem – w czytaniu alfabetu Braill’a.

Obecne badanie neuronaukowców z MIT

Obecne badanie neuronaukowców z MIT wykazuje, że u osób niewidomych od urodzenia część kory wzrokowej jest wykorzystywana do przetwarzania impulsów związanych z mową. Wynik dowodzi, że kora wzrokowa może zmienić swoją funkcję w istotny sposób – z przetwarzania bodźców wzrokowych do procesów związanych z językiem – obala to pogląd, jakoby procesy związane z mową mogły zachodzić jedynie w wysoko wyspecjalizowanych obszarach mózgu, które są genetycznie zaprogramowane do podejmowania takich zadań.

Zagadką,  na którą nie znaleziono dotychczas odpowiedzi jest to, dlaczego kora wzrokowa jest wykorzystywana u osób niewidomych w procesach związanych z mową, podczas gdy obszary  mózgu odpowiedzialne u nich za mowę u funkcjonują prawidłowo. Według jednego z autorów pracy może to mieć związek z naturalnym podziałem zadań wykonywanym w trakcie rozwoju mózgowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here