Leczenie niepłodności a stres

0
161

Badanie: Stres emocjonalny u niepłodnych kobiet i niepowodzenie technologii wspomagania rozrodu: metaanaliza prospektywnych badań psychosocjologicznych.

In Vitro

Kobiety poddające się zapłodnieniu in vitro (IVF) lub innym terapiom wspomagania rozrodu mogą być zapewnione, że napięcie emocjonalne wywołane przez ich niepłodność lub inne zdarzenia życiowe nie będzie zaburzało działania terapii.

Niepłodność dotyka do 15%  populacji w wieku rozrodczym, a ponad połowa tych osób szuka pomocy medycznej w nadziei na posiadanie potomstwa. Wiele niepłodnych kobiet uważa, uważa, że napięcie emocjonalne (np. stres) jest czynnikiem, który determinuje naturalne zajście w ciążę  lub nieskuteczność terapii niepłodności. Ten pogląd opiera si,ę w dużej mierze na obiegowej opinii i mitach, takich, jak ten, że nic nie wychodzi, gdy bardzo się staramy.  Jednakże lekarze pochodzą sceptycznie do poglądu, jakoby stres mocno wpływał na zdolność do zajścia w ciążę z powodu braku jasnych dowodów w  tej kwestii.

Leczenie niepłodności, a stres

Autorzy pracy pod kierownictwem profesora Jacky Boivina  przestudiowali związek pomiędzy skutecznym leczeniem płodności a stresem poprzez wykonanie przekroju na szeroką skalę (metaanaliza) pokrewnych badań naukowych.

W przekroju uwzględniono czternaście badań, z 3583 niepłodnymi kobietami, które poddały się cyklowi terapii niepłodności. Przed rozpoczęciem leczenia oceniano niepokój i stres u kobiet. Następnie naukowcy porównali dane kobiet, którym udało się zajść w ciążę z danymi kobiet, którym się nie udało. Wyniki wykazały, że napięcie emocjonalne nie obniża szansy kobiety na zajście w ciążę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here