Jak zadbać o swojego kotka, czyli kilka porad dla zdrowia

0
85

Bo czy wiemy jak powinniśmy się zajmować naszym pupilem i czego potrzebuje. Jest to ważne, ponieważ kot jest zupełnie inny niż pies. Potrzebuje innej ilości pokarmu, innej opieki ze strony swojego opiekuna. Jak zatem dbać o nasze małe pociechy, poniżej zamieszczam małe zestawienie najważniejszych kwestii na jakie powinniśmy zwrócić uwagę

Pielęgnacja

Sierść: Koty przebywające w domach przy sztucznym świetle i stałej temperaturze podlegają procesowi linienia. Dlatego tak ważne jest szczotkowanie, dla kotów o krótkich włosach polecamy szczotki posiadające naturalne włosie. Natomiast grzebienie należy stosować do kotów długowłosych.

Kąpiel: Koty nie lubią wody, w szczególności kąpieli. Stresują się, ponadto podczas kąpieli usuwamy naturalne substancje natłuszczające skórę i włosy. Przez co nasz kotek bezpośrednio po kąpieli jest bardziej narażony na infekcje. Dzięki posiadaniu substancji natłuszczających koty nie muszą być kąpane, jednak jeżeli już byśmy się zdecydowali pamiętajmy o dobrym osuszeniu sierści kota i pozostawieniu go w ciepłym miejscu.

Pazurki: Pamiętajmy obcinamy tylko jasną część, ciemna jest bardzo mocno ukrwiona. W związku z czym najechanie na nią będzie dla naszego kotka bardzo bolesne.

Zapach: Popularne jest przekonanie, że koty brzydko pachną. Nieprzyjemny zapach może wynikać, ze źle dobranej karmy jak również z kocich gruczołów. Karmę zawsze możemy zmienić i spróbować inną, może  wtedy problem ustąpi. Jedynie Kocury faktycznie wydzielają charakterystyczny zapach waleriany. Jedynie kastracja przeprowadzona w odpowiednim wieku może tutaj coś zmienić.

Jedzenie

 Małe kotki jak najbardziej piją mleko, odżywiają się mlekiem matki. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to możemy podawać specjalnie przegotowane mleko, jednak tylko przez jakiś czas. Dorosłe koty od mleka mogą dostać biegunki. Musimy również pamiętać, jeżeli nasz kot jest po kastracji, czy kotka po sterylizacji. Zwiększa się wtedy prawdopodobieństwo roztycia, musimy uważać. Zapobiegać możemy podając specjalistyczne preparaty utrzymujące odpowiedni poziom ph u kotków, a do tego zapobiegają odkładaniu się kamieni nerkowych.

Mam nadzieję, że te kilka informacji pomoże Państwu odpowiednio zająć się swoimi pupilkami. Koty są wspaniałe tak samo jak psy. Więc na pewno warto mieć chociaż jednego w domu. Przede wszystkim powinniśmy się kierować starą zasadą, co za dużo to nie zdrowo. Jeżeli zauważysz podejrzane zachowania kota, czy oznaki bólu, najlepiej jak najszybciej znaleźć i zgłosić się do weterynarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here