Jak uniknąć kontuzji na stoku?

0
83

Zimowy urlop i kilka dni spędzonych na nartach w malowniczej scenerii mogą zdziałać cuda i sprzyjają odzyskaniu energii – tak potrzebnej pod koniec i na początku roku. W dodatku sport to również doskonała okazja, żeby mimochodem pozbyć się poświątecznych kilogramów. Planując jednak wypad na narty, warto pamiętać, że nawet ten najkrótszy, kilkudniowy czy weekendowy, powinny poprzedzić odpowiednie przygotowania, które wcale nie kończą się na zarezerwowaniu miejsc w hotelu i zorganizowaniu transportu.

Sport to zdrowie?

Chociaż sport to zdrowie, to jednak ze świetnie zapowiadającego się zimowego urlopu można wrócić z poważną kontuzją, katarem i przeziębieniem. Na szczęście można uniknąć tych nieprzyjemnych niespodzianek.

Osoby planujące wyjazd na narty w pierwszej kolejności powinny pamiętać o przygotowaniu kondycyjnym. Warto już na miesiąc przed wyjazdem zacząć regularnie ćwiczyć, docenić ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, poprawiające równowagę i kondycję. Codziennie warto wykonywać brzuszki, przysiady, wykroki, ćwiczyć plecy i ramiona. Obowiązkowo też trzeba przypomnieć sobie techniki jazdy i upadania. Warto też pamiętać, że rozgrzewka jest ważna bezpośrednio przed wyjściem na stok, a po zakończeniu szusowania, dobrze jest zrobić ćwiczenia rozluźniające albo nawet zdecydować się na masaż.

Zapalony miłośnik sportów zimowych doskonale wie, że na urlop trzeba zabrać również odpowiednio wyposażoną kosmetyczkę. Powinny się w niej znaleźć maści i olejki rozgrzewające oraz kremy ochronne i nawilżające z filtrem słonecznym. Dobrze jest być przygotowanym na ewentualne przeziębienie i zabrać ze sobą zestaw leków, które pozwolą szybko zwalczyć wszelkie jego objawy.

Inna ochrona

Przed nieoczekiwanym przeziębieniem można uchronić się również w inny sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni strój narciarski, który nie tylko ochroni przed wiatrem, mrozem, deszczem i śniegiem, ale również znacznie zwiększy komfort samej jazdy. Warto pamiętać, że strój narciarski to inwestycja na lata, więc najlepiej jest od razu zainwestować w produkty dobrej jakości. W sezonie są one dość drogie, więc dobrze jest poczekać na wyprzedaże i poszukać okazji. Promocją często objęte są końcówki kolekcji. Zaoszczędzić można również szukając zniżek na stronach agregujących kupony promocyjne. Dostępne rabaty możemy wykorzystać przy zakupach ubrań sportowych online lub wydrukować i udać się z nimi do sklepu. Warto zainwestować w markowe spodnie narciarskie i dobrej jakości kurtkę. Bielizna narciarska powinna być wygodna i wykonana z oddychających materiałów. Warto też zwrócić uwagę na drobiazgi: rękawiczki oraz gogle i nie oszczędzać na nich za wszelką cenę. Markowe rękawice wykonane są ze świetnej jakości materiałów, dzięki czemu nie przemakają, ręce nie marzną, a sama jazda staje się dużo przyjemniejsza i bardziej bezpieczna.

Organizując wyjazd na narty, warto też pamiętać, żeby mierzyć siły na zamiary, bo brawura na stoku to niestety pierwszy krok do kontuzji lub poważniejszych wypadków. Jeśli na narty wyjeżdża się na dłużej, warto zaplanować dzień na aklimatyzację, najpierw można poznawać prostsze trasy, a dopiero później wybierać szlaki dla bardziej doświadczonych narciarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here