Badania potwierdzają, że serotonina odgrywa rolę w wielu przypadkach autyzmu

0
252

Modele mysie dostarczają ważnych wskazówek o charakterze schorzeń autystycznych, na które zapada szacunkowo jedno na 110 dzieci w USA. Uczeni z UT  Health Science Center w San Antonio badają szczepy myszy, które właściwie naśladują powtarzalne i socjalnie upośledzone zachowania obecne w tych chorobach. Jak już wiadomo serotonina jest substancją odpowiedzialną za dobre samopoczucie i poczucie szczęścia. Jest ona neurotransmiterem, czyli substancja chemiczną, która działa jak przekaźnik w mózgu przewodząc informacje z komórek nerwowych zwanych neuronami. Według badań trzydzieści procent wszystkich przypadków autyzmu ma związek z serotoniną.

Zachowania społeczne

W ostatniej pracy opublikowanej w Journal of Neurochemistry dr Gould i współpracownicy wykazali, że lek o nazwie buspiron poprawia zachowania społeczne u myszy. Niektóre odmiany genów objawiają się zmniejszeniem transmisji serotoniny pomiędzy neuronami. Buspiron zwiększa przekaźnictwo serotoniny pomiędzy neuronami przez częściowe naśladowanie działania serotoniny na punkty komórki zwane receptorami.

Reakcje na nowo napotkane myszy

Społeczne zachowania myszy były mierzone poprzez umieszczanie ich w trójkomorowym teście interakcji,  i określanie pozycji „obcej” myszy w jednej z komór.  Myszy leczone buspironem spędzały więcej czasu w komorze z obca myszą niż nieleczone myszy i przez dłuższy czas obwąchiwały obcego osobnika.

„Żaden model zwierzęcy nie odzwierciedla kompletnie cech ludzkich, i jesteśmy dalecy os stwierdzenia, że buspiron   jest odpowiednim środkiem terapeutycznym dla zachowań osób z autyzmem. Pomimo to został nam dostarczony kolejny dowód na to, że serotonina ma wpływ na znacząca część przypadków autyzmu” powiedziała dr Gould.  Obecnie naukowcy planują badanie wpływu diety bogatej w aminokwas, tryptofan, na społeczne zachowania u myszy. Tryptofan jest biochemicznym prekursorem serotoniny, co oznacza, ze jest on zmieniany w serotoninę podczas przemian metabolicznych. Produkty takie jak indyk są bogate w tryptofan. Uczeni zamierzają suplementować dietę myszy tryptofanem, aby obserwować poprawę zachowań, a także obniżenie pogorszenia relacji społecznych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here