Zaloguj się.

Zaburzenie somatyzacyjne

» Główna » Indeks Chorób » Zaburzenie somatyzacyjne
Informacje o schorzeniu
Specjalności:
Slowa Kluczowe:
Brak słów kluczowych.
Stosowane leki: Brak powiązanych leków.
Eksperci znający się na tym schorzeniu:
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zespół Briqueta)
Caduceus.svg
Zaburzenie somatyzacyjne
ICD-10 F45.0
Caduceus.svg
Zaburzenia somatyzacyjne
DSM-IV 300.81
DiseasesDB 1645
MedlinePlus 000955
MeSH D013001

Zaburzenie somatyzacyjne (daw. zespół Briqueta) to forma zaburzenia somatoformicznego, charakteryzująca się skargami na długotrwałe schorzenia fizyczne (lub zranienia), mające swój początek przed trzydziestym rokiem życia, które są niedostatecznie wyjaśnione niezależnymi potwierdzeniami choroby somatycznej i prowadzą do pogorszenia jakości życia. Uważa się[1], że zaburzenie występuje dziesięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy utrzymują się od co najmniej dwóch lat. Większość pacjentów ma za sobą długą i skomplikowaną historię kontaktów z opieką zdrowotną, włącznie z licznymi negatywnymi wynikami badań i bezowocnymi operacjami eksploracyjnymi.

Przebieg zaburzenia jest przewlekły i zmienny i często łączy się z zakłóceniem funkcjonowania społecznego, interpersonalnego i rodzinnego.

Kryteria diagnostyczne

  • cztery objawy bólu - pacjent musi opowiedzieć historię doświadczania bólu z uwzględnieniem przynajmniej czterech różnych miejsc lub funkcji,
  • dwa objawy żołądkowo-jelitowe - oprócz bólu, pacjent musi wskazać przynajmniej dwa objawy w układzie trawiennym, jak nudności, wzdęcia, nietolerancja pokarmów,
  • jeden objaw seksualny - pacjent musi opowiedzieć o przynajmniej jednym objawie ze strony układu reprodukcyjnego (wymioty w czasie ciąży, oziębłość seksualna),
  • jeden objaw pseudoneurologiczny - pacjent musi opowiedzieć o przynajmniej jednym niebólowym objawie ze strony układu nerwowego (utrata czucia, epizod amnezji dysocjacyjnej).

Diagnoza różnicowa: symulacja (świadome udawanie), choroby układu pokarmowego.

Przypisy

  1. ↑ Carson R.C., Butcher J.N., Mineka S. (2003), Psychologia zaburzeń, Tom 1, GWP, Gdańsk, ISBN 83-89120-17-8.
Star of life2.svg

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Źródło „http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenie_somatyzacyjne”

Dyskutuj na forum publicznym

Dyskusje z tego forum są także wyświetlane na forum psychiatria.
Strona 1
Tytul Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni Wpis
Strona 1
Nowy wątek

Treści zawarte w portalu nie mogą być traktowane jako porada lekarska. Pamietaj aby zawsze zgłosić się do lekarza odpowiedniej specjalności celem prawidłowego rozpoznania i leczenia Twoich dolegliwości.