Zaloguj się.

Dysfunkcje seksualne

» Główna » Indeks Chorób » Dysfunkcje seksualne
Informacje o schorzeniu
Slowa Kluczowe:
awersja seksualna, ból w czasie stosunku, dysfunkcja seksualna, dyspareunia nieorganiczna, erekcja, masturbacja, orgazm, pochwica nieorganiczna, popęd seksualny, przedwczesny wytrysk, reakcja genitalna, suchość pochwy, upośledzone zwilżanie, zaburzenia erekcji
Stosowane leki: Brak powiązanych leków.
Eksperci znający się na tym schorzeniu:

Dysfunkcja seksualna Są to zaburzenia, z powodu których pacjent nie może uczestniczyć w stosunkach seksualnych w sposób przez siebie pożądany. Może się to przejawiać obniżeniem zainteresowań, brakiem zadowolenia, niedostateczną reakcją fizjologiczną (np. erekcja), niezbędną w kontakcie seksualnym, albo niezdolnością do kontrolowania lub osiągania orgazmu.  Reakcje seksualne są zjawiskiem natury psychosomatycznej, a więc ich zaburzenia posiadają tło zarówno psychologiczne, jak i somatyczne. Czasem stwierdza się niewątpliwą etiologię psychogenną lub organiczną, ale najczęściej, w takich stanach jak zaburzenia erekcji czy dyspareunia, trudno jest ocenić względny udział czynników psychologicznych i/lub organicznych. Powinno się kwalifikować je jako stany o etiologii niepewnej lub mieszanej. Niektóre rodzaje dysfunkcji (np. brak pragnień seksualnych) występują u kobiet i mężczyzn.  Kobiety częściej zgłaszają skargi z zakresu subiektywnej jakości przeżyć seksualnych, np. brak zadowolenia lub zainteresowania, niż z zakresu specyficznego zaburzenia funkcji. Skargi na zaburzenia orgazmu są częste, ale gdy nieprawidłowy jest jeden z przejawów reakcji seksualnej u kobiety, należy się spodziewać, że niepoprawne są też inne przejawy. Jeżeli kobieta jest niezdolna do odczuwania orgazmu, często nie jest też w stanie czerpać zadowolenia z innych przejawów kontaktu seksualnego, a wtedy pomniejsza się potrzeba takich kontaktów. Natomiast mężczyźni, pomimo skarg na upośledzenie specyficznej funkcji, np. erekcji czy ejakulacji, nadal doznają pragnień seksualnych. Dlatego w celu znalezienia najlepszej kategorii diagnostycznej niezbędna jest szersza ocena objawów, prócz zgłaszanych skarg.

Awersja seksualna i brak przyjemności seksualnej

Perspektywie kontaktu seksualnego z partnerem towarzyszą silne uczucia negatywne, wywołujące lęk w takim stopniu, że pacjent unika aktywności seksualnej. Brak radosnego przeżywania. Reakcje seksualne przebiegają normalnie, orgazm jest osiągany, natomiast chory nie przeżywa adekwatnej przyjemności. Dolegliwość ta jest znacznie częstsza u kobiet niż u mężczyzn. Brak reakcji genitalnej. U mężczyzn głównym problemem są zaburzenia erekcji, to znaczy problem w powstaniu lub utrzymaniu erekcji, która jest nieodłaczną częscią do satysfakcjonującego stosunku. Jeśli erekcja w pewnych sytuacjach jest prawidłowa, np. snu, podczas masturbacji lub z inną partnerką, powodem zaburzeń jest najprawdopodobniej psychogenna. W innych przypadkach rozpoznanie czynnościowych zaburzeń erekcji wymaga specjalnych badań (np. pomiaru objętości członka w czasie snu) lub oceny reakcji na psychoterapię. U kobiet głównym problemem jest suchość pochwy (upośledzone zwilżanie). Przyczyna może być psychogenna lub somatyczna (np. obniżony poziom estrogenów podczas menopauzy lub infekcja). Wybiórcze skargi na suchość pochwy są rzadkie, prócz przypadków niedoboru estrogenów w czasie menopauzy.

 

Zaburzenia (dysfunkcja) orgazmu

Orgazm albo nie występuje, albo jest znacznie opóźniony. Może to być reakcja sytuacyjna, to znaczy występująca tylko w pewnych okoicznościach. Etiologia jest wówczas najprawdopodobniej psychogenna. Jeżeli jednak zaburzenia orgazmu są stałe, niełatwo wyeliminować czynniki fizyczne lub konstytucyjne, chyba że na podstawie pozytywnej reakcji na psychoterapię. Zaburzenia orgazmu występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przedwczesny wytrysk. Jest to niezdolność powstrzymania ejakulacji przed wspólnym doznaniem przyjemności przez oboje partnerów. W cięższych przypadkach ejakulacja może nastąpić przed penetracją pochwy albo bez erekcji. Organiczne podłoże przedwczesnego wytrysku jest mało możliwe, ale przedwczesny wytrysk może wystąpić jako reakcja psychologiczna na schorzenie organiczne, np. ból lub zaburzenia erekcji. Przedwczesna ejakulacja zdarza się również wtedy, gdy wywołanie erekcji potrzrebuję przedłużonej stymulacji, co powoduje zmniejszenie czasu między dostateczną erekcją a ejakulacją. Pierwotnym problemem w tym przypadku jest opóźnienie erekcji.


Pochwica nieorganiczna

Objawia się skurczem mięśni otaczających pochwę. Skurcz ten przyczynia się do zamknięcia wejścia do pochwy. Wniknięcie członka jest albo niemożliwe, albo bolesne. Pochwica może być reakcją wtórną na miejscowe schorzenie objawiające się z bólem, nie należy wówczas posługiwać się tym rozpoznaniem.


Dyspareunia nieorganiczna

Dyspareunia (ból w czasie stosunku) występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Często jej powodem jest miejscowy stan patologiczny i powinna być wtedy odpowiednio zakwalifikowana. Jednakże w niektórych przypadkach nie ma konkretnej przyczyny, a wtedy ważną rolę mogą odgrywać czynniki emocjonalne. Rozpoznanie to powinno być stosowane tylko w tych przypadkach, w których nie można znaleźć pierwotnego zaburzenia (np. pochwicy czy suchości pochwy).


Nadmierny popęd seksualny

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą okresowo skarżyć się, że nadmierny popęd seksualny stał się samoistnym problemem w ich życiu, zwykle w etapie dojrzewania, a także u młodych osób dorosłych. Jeśli nadmierny popęd seksualny powtarza się w stosunku do zaburzeń afektywnych, albo gdy pojawia się we wczesnym okresie otępienia, powinno się rozpoznać zaburzenie podstawowe.

Dyskutuj na forum publicznym

Dyskusje z tego forum są także wyświetlane na forum farmakologia kliniczna, psychiatria, seksuologia.
Strona 1
Tytul Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni Wpis
Strona 1
Nowy wątek

Treści zawarte w portalu nie mogą być traktowane jako porada lekarska. Pamietaj aby zawsze zgłosić się do lekarza odpowiedniej specjalności celem prawidłowego rozpoznania i leczenia Twoich dolegliwości.