Zaloguj się.

Dwunastnica - choroby

» Główna » Indeks Chorób » Dwunastnica - choroby
Informacje o schorzeniu
Specjalności:
Slowa Kluczowe:
badanie, choroba, cienkie, część, dolna, dwunastnica, dwunastnicy, dwunastniczoczcze, górna, gruczolakorak, gruczoły, i, jelito, łączno-tkankowe, mięsak, nabyte, nowotwory, odcinek, okołodwunastnicze, opuszka, perforacja, pierwotne, początkowy, pokarmowe, pozioma, radiologiczne, schorzenia, trzustka, uchyłki, wady, wątroba, wrodzone, wrzodowa, wrzody, wstępująca, wziernikowanie, zaleganie, zapalenie, zgięcie, zrosty, zstępująca
Eksperci znający się na tym schorzeniu:

Jest to początkowy odcinek jelita cienkiego, dlugości 25-30 cm, zagięty w kształcie litery C lub podkowy. Składa się z części górnej (opuszki), zstępującej i dolnej, w której wyróżnia się części poziomą i wstępująca. D. przechodzi w jelito cienkie pod ostrym kątem (tzw. zgięcie dwunastniczoczcze). W d. rozpoczyna się proces wchłaniania pokarmów; tu również, w części zstępującej, znajdują się ujścia przewodów wielkich gruczołów pokarmowych: wątroby i trzustki.

Choroby: najczęstszym stanem patologicznym jest choroba wrzodowa, rzadziej występują zapalenia, wady wrodzone, nowotwory. Zapalenie dwunastnicy i okołodwunastnicze występuje często jako wtórne zjawisko w przebiegu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytu żołądka i dróg żółciowych, zapaleń jelita cienkiego i grubego. Stanowi następstwo infekcji bakteryjnej, zarzucania nadmiernie kwaśnej treści żołądkowej, zalegania soku dwunastniczego. Zapalenie okołodwunastnicze powstałe w następstwie zapalenia narządów sąsiednich (pęcherzyka żółciowego, trzustki) lub perforacji wrzodu dwunastnicy prowadzi do powstawania zrostów łączno-tkankowych d. z narządami sąsiednimi. Kliniczne objawy są niecharakterystyczne, mogą być podobne jak w chorobie wrzodowej. Można je rozpoznać na podstawie badania radiologicznego i wziernikowania dwunastnicy. Leczenie polega na zwalczaniu choroby podstawowej. Zaleganie w d. powstaje wskutek ucisku jej końcowego odcinka przez inne narządy; może stanowić przyczynę bólów, nudności i wymiotów występujących po posiłkach. Nowotwory pierwotne d. występują rzadko – może to być gruczolakorak i mięsak. Z wad wrodzonych najczęściej występują uchyłki; nie powodują one żadnych dolegliwości i wykrywa się je przypadkowo podczas radiologicznego badania żołądka i dwunastnicy. Objawy chorobowe zależą od zmian wtórnych, takich jak: zastój treści, roziągnięcie, stan zapalny, owrzodzenie. Uchyłki nabyte powstają w następstwie wrzodu dwunastnicy.

Dyskutuj na forum publicznym

Dyskusje z tego forum są także wyświetlane na forum choroby wewnętrzne, endokrynologia, gastrologia, mikrobiologia lekarska, neonatologia, onkologia kliniczna, radiologia, ogólna.
Strona 1
Tytul Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni Wpis
Strona 1
Nowy wątek

Treści zawarte w portalu nie mogą być traktowane jako porada lekarska. Pamietaj aby zawsze zgłosić się do lekarza odpowiedniej specjalności celem prawidłowego rozpoznania i leczenia Twoich dolegliwości.