Zaloguj się.

Rytm serca - zaburzenia

» Główna » Indeks Chorób » Rytm serca - zaburzenia
Informacje o schorzeniu
Slowa Kluczowe:
arytmia, bliźniaczy, bodźce, bodźco-przewodzący, bradykardia, cwałowy, czas, częstoskurcz, czwarty, czynność, drugi, elektrokardiografia, kurczenie, miarowy, mięsień, niemiarowość, niewydolność, pierwszy, płodowy, pobudzenia, przedwczesne, przerwa, przyspieszenie, rzadkoskurcz, sercowy, się, skurcze, tachykardia, ton, trzeci, układ, wahadłowy, właściwość, wyrównawcza, zatokowy
Eksperci znający się na tym schorzeniu:

Jest to właściwość kurczenia się mięśnia sercowego w regularnych odstępach czasu, zależna od rytmicznego powstawania pobudzeń do skurczu w bodźco-przewodzącym układzie serca. W warunkach prawidłowych r.s. jest zatokowy, czyli będący wynikiem powstawania pobudzeń w węźle zatokowym, i miarowy, tj. o jednakowych odstępach między kolejnymi pobudzeniami, a skurczami, o częstości w spoczynku ok. 60-80/min. Metodą pozwalającą na precyzyjną ocenę rytmu serca jest elektrokardiografia.
Zaburzenia rytmu s.: Rytm bliźniaczy to zaburzenie wynikające z nieprawidłowego wytwarzania bodźców w ośrodkach pozazatokowych (tzw. skurcze przedwczesne), kiedy po każdym skurczu prawidłowym występuje przedwczesny, po którym występuje dłuższa przerwa (tzw. przerwa wyrównawcza). Rytm cwałowy jest patologicznym odpowiednikiem trzeciego i czwartego tonu serca; występują wówczas trzy wyraźne tony serca w równych odstępach czassu (stwarza to podobieństwo do galopu konia) – dwa prawidłowe i jeden dodatkowy między nimi. Rytm cwałowy świadczy o chorobie serca. Występuje w: zawale serca, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, bloku serca, wadach serca, zespole płucno-sercowym. W rytmie wahadłowym tony serca powstają w równych odstępach czasu, tak że przerwa między I i II tonem jest równa przerwie między II i I tonem. Jeżeli jednocześnie występuje przyspieszenie czynności serca – taki rytm nazywa się płodowym. Rytm wahadłowy i płodowy świadczą o niewydolności mięśnia sercowego. Patrz: arytmia (niemiarowość), bradykardia (rzadkoskurcz), tachykardia (częstoskurcz).

Dyskutuj na forum publicznym

Dyskusje z tego forum są także wyświetlane na forum kardiologia, neurologia.
Strona 1
Tytul Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni Wpis
Strona 1
Nowy wątek

Treści zawarte w portalu nie mogą być traktowane jako porada lekarska. Pamietaj aby zawsze zgłosić się do lekarza odpowiedniej specjalności celem prawidłowego rozpoznania i leczenia Twoich dolegliwości.