Zaloguj się.

Bóle śródstopia

» Główna » Indeks Chorób » Bóle śródstopia
Informacje o schorzeniu
Slowa Kluczowe:
ból, choroba, kąpiele, końska, kości, mięśnie, mortona, osłabienie, parafinowe, pelotka, platfus, płaskostopie, poprzeczne, sollux, stopa, śródstopie, wenętrzne, więzadła, wydrążona, zniekształcenia
Stosowane leki: Brak powiązanych leków.
Eksperci znający się na tym schorzeniu:

Pod tym pojęciem kryje się choroba polegająca na wystąpieniu bólów w okolicy kości śródstopia. Ból odczuwany jest poniżej główek kości śródstopia lub w okolicy czwartego palca (choroba Mortona). Przyczyną bólów jest zapadnięcie w całości przedniego łuku stopy, czyli tzw. płaskostopie poprzeczne, lub – rzadziej – przemieszczenie główki tylko jednej z kości wchodzących w skład łuku. Płaskostopie poprzeczne pociąga za sobą opadnięcie główek kości śródstopia, które naciskają i rozciągają więzadła poprzeczne stopy. Przemieszczenie tylko jednej kości śródstopia doprowadza do bezpośredniego ucisku na nerw.
Bóle śródstopia występują przeważnie u osób w wieku średnim, częściej u kobiet niż u mężczyzn – prawdopodobnie dlatego, że częściej noszą one niehigieniczne i szkodliwe obuwie. Przyczynę choroby mogą stanowić: osłabienie wewnętrznych mięśni stopy (powoduje to opadnięcie główek kości śródstopia), wszelkiego rodzaju zniekształcenia stopy (zwłaszcza stopa wydrążona lub stopa końska) oraz noszenie niewłaściwego obuwia. W razie zniekształcenia całego łuku stopy pojawia się stały, tępy ból; jeżeli choroba dotyczy tylko jednego stawu, ból jest z reguły najbardziej dokuczliwy w jego okolicy; w obu jednak przypadkach promieniuje na całą stopę, a może obejmować nawet łydkę. Nad wyrastającymi po stronie podeszwowej główkami kości śródstopia tworzą się odciski, wywołujące dodatkowe dolegliwości.
Zapobieganie i leczenie polega na noszeniu wystarczająco obszernego obuwia z płaską podeszwą i niezbyt wysokim obcasem. W celu wyeliminowania ucisku zwichniętych główek kości śródstopia na tkanki miękkie podkłada się w poprzek podeszwy buta poduszkę lub podpórkę (tzw. pelotkę), poza główkami kości śródstopia. Jej grubość powinna wynosić ok. 6 mm, a ponadto podpórka winna posiadać skośnie ścięte brzegi, tak aby przylegała do stopy. Można ją też przymocować do stopy za pomocą przylepca, gumy lub szerokiej, elastycznej opaski. Działanie przeciwbólowe wywiera ciepło: stosuje się diatremię krótkofalową, lampę Sollux, kąpiele parafinowe itp.; ulgę mogą przynieść gorące lub naprzemienne zimno-ciepłe kąpiele.

Dyskutuj na forum publicznym

Dyskusje z tego forum są także wyświetlane na forum higiena i epidemiologia, ortopedia, rehabilitacja medyczna, reumatologia.
Strona 1
Tytul Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni Wpis
Strona 1
Nowy wątek

Treści zawarte w portalu nie mogą być traktowane jako porada lekarska. Pamietaj aby zawsze zgłosić się do lekarza odpowiedniej specjalności celem prawidłowego rozpoznania i leczenia Twoich dolegliwości.