Zaloguj się.

Narkotyki, narkotyki - na nasze dziecko wnyki. Co świadczy o uzależnieniu nastolatka?

Kiedyś słowo „złoto” kojarzyło się przede wszystkim z metalem szlachetnym lub medalem na sportowych zawodach. Obecnie coraz częściej pojawia się w kontekście sformułowania złoty strzał. Podobną ewolucję przeszedł wyraz działka, który zwykle tylko u starszych wiąże się z miejscem uprawy warzyw i spędzania wolnego czasu. U młodzieży zaś ma zupełnie inne znaczenie...Do czego zmierzamy? – niestety, do narkomanii. Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po narkotyki, nie zdając sobie nawet sprawy, jakie konsekwencje dla ich życia może mieć ta decyzja. I tu do gry wkraczają rodzice – ich zadaniem jest ochrona dziecka przed używkami. A zawrócić z tej drogi niezwykle trudno- - już Heraklit mówił, że pantha rei – wszystko płynie i nie możemy się zatrzymać...

Strona 1 z 12

Oczy zwierciadłem duszy?! Nie tylko...

Jeśli chcesz kogoś poznać, popatrz mu w oczy – często kierujemy się tą zasadą, chcąc zbadać intencje drugiej osoby. Jednocześnie daje to szansę na coś innego - na sprawdzenie, czy nasz bliski/-a nie zażywa narkotyków. Szerokie źrenice, które słabo reagują na zmianę światła i przekrwione spojówki to symptomy mogące świadczyć o uzależnieniu. Zmęczone i podkrążone oczy oraz lekki wytrzeszcz (tzw. wygląd „Strusia Pędziwiatra”) to również sygnał, który powinien nas zaniepokoić. Nie musi za tym, niestety, stać intensywna nauka...

Strona 2 z 12

Trzeba osłodzić prozę życia, ale nie słodyczami

Każdy z nas ma czasami ochotę na małe co nieco. Niekiedy są to słodycze, niekiedy ciastko, ale coraz częściej młodzież, aby się wyczilować, sięga po środki odurzające. Narkotyki wzmagają apetyt, w związku z czym u uzależnionego nastolatka pojawiają się napady żarłoczności; szczególnie ochota na „coś slodkiego”. W przypadku dziewczyn może to oznaczać równie dobrze ciążę, ale i narkomanię. Z dwojga złego chyba lepiej w tę pierwszą stronę...Charakterystyczny, słodki oddech i pachnące w ten sposób ubranie to kolejne przejawy, które mogą wskazywać na to, iż nasza pociecha „bierze”.

Strona 3 z 12

Zielono mi

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że dorosłe życie wiąże się z wzięciem odpowiedzialności, głównie za siebie, swoje czyny i zachowania. Osoba uzależniona od narkotyków ma z tym spore problemy – niekontrolowane wybuchy śmiechu, beztroska, niemożność skupienia się przez dłuższą chwilę na jednym temacie, ciągłe dygresje, słowotok – to tylko niektóre z przykładów. Można to tłumaczyć nadpobudliwością psychoruchową, ale warto uważnie przyjrzeć się latorośli i zastanowić się nad przyczyną nadaktywności własnej pociechy.

Strona 4 z 12

Sprzęt – sportowy, specjalistyczny, lekarski, narkotyczny....

Jak zażywane są „dragi”? Najczęściej dożylnie, przez zastrzyk lub wciągane przez nos, choć technologia wciąż się rozwija... Jeżeli jesteśmy zaniepokojoni i martwimy się o zdrowie naszego dziecka, to warto przeszukać jego pokój. Podejrzane strzykawki, szklane fifki, małe fajeczki, bibułki do skrętów, zapalniczki, różnorakie pudełeczka, duża ilość sreberek od czekolady stanowią sygnał alarmowy. W końcu żaden rodzic raczej nie uwierzy, widząc u dziecka strzykawkę, że latorośl bawiła się „w doktora”.

Strona 5 z 12

Ciało to nie świątynia...

...wiemy to nie od dziś, tylko dla każdego ojca i matki uświadomienie sobie, że jego pociecha jest uzależniona, stanowi szok. Jeżeli nie mamy bezpośrednich dowodów lub nasza latorośl dobrze się maskuje, czas na obejrzenie jej ciała i ubrania. Podrażniona, zaczerwieniona skóra, zapalenia żył, dziwne plamy na ubiorze są poszlakami, ale ślady po igłach i nakłuciach raczej bezspornym dowodem. Chyba, iż nasza pociecha jest alergikiem, ale narkomania z uczuleniem ma niewiele wspólnego...

Strona 6 z 12

Apatia, stres, zmęczenie – dragi niosą „ukojenie”

W poprzednich paragrafach wspominaliśmy, iż nadaktywność i nadpobudliwość to symtpomy pośrednio wskazujące na uzależnienie. Teraz czas pójść w drugą stronę – ospałość, tzw. syndrom amotywacyjny (niemożność zrobienia niczego kontruktywnego ani zakończenia chociaż jednej z kilku inicjatyw), brak chęci do podjęcia jakiegokolwiek działania, zamknięcie się w sobie, nadwrażliwość, milczenie. Wspomniane znaki w pierwszym odruchu są klasycznymi symptomami depresji, ale może za tym kryć się coś znacznie gorszego, nałóg wymagający specjalistycznej pomocy.

Strona 7 z 12

Serce bije, serce wali...

...a uzależniony zioło sobie pali. Ten krótki wierszyk symbolizowałby sytuację pewnie niejednego narkomana. Zaburzenia pracy serca i układu oddechowego to jeden z podstawowych objawów wskazujących na pogrążenie się w nałogu. Ból klatki piersiowej zwykle kojarzy się z przedwstępem do zawału serca, ale może stanowić dzwonek podwajający czujność rodziców. Często łączy się z nim nieregularne i gwałtowne bicie serca, arytmia, przyspieszony oddech oraz wzmożone pocenie się: są to symptomy zażywania amfetaminy, która może doprowadzić nawet do śmierci...

Strona 8 z 12

Izolatki są tylko w szpitalach. Czyżby?

Narkoman może stworzyć sobie taką „izolatkę” samodzielnie, we własnej głowie. Nagłe odsunięcie się od znajomych, spędzanie większości czasu we własnym pokoju, unikanie imprez czy większego towarzystwa, a także poczucie niezrozumienia i napady agresji nie są czymś pozytywnym, a wymagają natychmiastowej interwencji rodzica. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele, a jedną z nich – narkomania. Równie niepokojące są irracjonalne lęki, ciągły niepokój i podejmowanie niezrozumiałych czynności (np. sprzątanie pokoju o północy).

Strona 9 z 12

Od ogółu do szczegółu

Nie tylko zmiana wyglądu, stylu zachowania czy ubierania się mogą świadczyć o uzależnieniu naszej pociechy. Należy bacznie obserwować ogólny stan zdrowia dziecka – krwawienia z nosa, bóle i zawroty głowy, bóle mięśni, przewlekłe zaburzenia snu, zanik apetytu, a w konsekwencji utrata masy ciała, obfite pocenie się, bladość skóry, wypadanie włosów, wymioty, mdłości, biegunka. Każdy z tych objawów wygląda niewinnie, ale zestawione razem stanowią istny „koktajl Mołotowa” dla młodzego organizmu. W tym przypadku konieczna jest interwencja rodzica.

Strona 10 z 12

Cast Away – poza światem

Tłumaczenie tego filmu z Tomem Hanksem doskonale obrazuje poczucie rzeczywistości narkomana zażywającego tzw. halucynogeny (LSD, grzyby psylocypy). Typowe są dla nich „podróże poza świat”, co objawia się zaburzeniami postrzegania, zaburzeniami świadomości, nadwrażliwością zmysłów, nieprzytomnym lub nieobecnym wzrokiem i chwilowym (które może trwać nawet kilka godzin) „wyłączeniem”. Po dłuższym okresie uzależnienia podróże stają się doswiadczeniem negatywnym – ujawniają się lęki, psychozy, urojenia, ślinotok, zesztywnienie i zwiotczenie mięśni. W skrajnych przypadkach (łączenie halucynogenów z alkoholem i innymi używkami) może dojść do zapaści i zgonu lub do popełnienia samobójstwa.

Strona 11 z 12

Wszystkie ze wspomnianych symptomów są tylko poszlakami wskazujacymi na narkomanię. Każdy z nich może stanowić objaw zupełnie innej jednostki chorobowej. Połączone jednak razem powinny być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców. Należy też pamiętać, iż ludzie różnie reagują na używki – jedni są pobudzeni, a inni wręcz przeciwnie – ospali i przemęczeni. Niemniej powinniśmy wciąż pilnować nasze latorośl przed kontaktem z „dragami”. Jeśli jest uzależniona - konieczne jest natychmiastowe leczenie i detoks w ośrodku zamkniętym. Inaczej może być za późno...

Strona 12 z 12

Wypowiedz się

Aby zostawić komentarz wystarczy się zalogować.
aga22 5 marca 2012
Witam, po pierwsze jak nastolatek jest uzalezniony od np. marihuany czy haszyszu napewno da się zauważyć: zaczerwienione oczy, trudności z koncentracja, spowolniony czas reakcji, trudności z zapamiętywaniem.
Oczywiście nie tylko to wpływa na uzależnienie. Napewno trzeba obserwowac dziecko chociażby jak sie zachowuje czy np. chce za wszelka cene zachowac prywatność, czy wychodzi na długo z domu niechcąc mówic z kim i gdzie.... czy potrzebuje dużo piniędzy na nieokreślone wydatki... raczej każdy rodzic powiniem poznac że ze swoim dzieckiem dzieje się coś złego aczkolwiek niestety ten problem dotyka wielu rodziców i nastoletnich dzieci....

cattarina 13 marca 2012
a ktoś orientuje się gdzie można się udać z nastolatkiem aby uzyskać jakąś pomoc? jestem pewna że moje dziecko jest uzależnione wszystko na to wskazuje..nie wiem co robić?!